مقالات

روش تصفیه اسمز معکوس

روش تصفیه اسمز معکوس

روش تصفیه اسمز معکوس در سراسر جهان برای بهبود آب برای آشامیدن و پخت و پز استفاده می شود. این فرآیند مجبور کردن یک حلال از یک منطقه با غلظت املاح بالا از طریق یک غشا نیمه نفوذ پذیر به یک منطقه با غلظت املاح کم با اعمال فشار بیش از فشار اسمزی است. بزرگترین و مهمترین کاربرد اسمز معکوس ، جداسازی آب خالص از آب دریا و آب های شور است.

غشاهای مورد استفاده برای اسمز معکوس دارای یک لایه متراکم در ماتریس پلیمر هستند، یا پوست یک غشای نامتقارن یا یک لایه پلیمریزاسیون بین سطحی در یک غشا کامپوزیت فیلم نازک که در آن جدایی اتفاق می افتد.

مراحل تصفیه آب

مراحل تصفیه آب در روش تصفیه اسمز معکوس

Reverse osmosis treatment method

  1. یک فیلتر رسوب برای به دام انداختن ذرات، از جمله زنگ زدگی و کربنات کلسیم استفاده می شود.
  2.  یک فیلتر رسوب دوم با منافذ کوچک تر که به صورت اختیاری است.
  3. یک فیلتر کربن فعال برای به دام انداختن مواد شیمیایی آلی وکلر، که به انواع خاصی از غشای کامپوزیت  حمله کرده و آنها را تخریب میکند.
  4. یک فیلتر اسمز معکوس، که یک غشای ترکیبی از فیلم نازک است.
  5. در صورت تمایل یک لامپ ماورا بنفش برای عقیم سازی هر میکروبی که ممکن است از فیلتر شدن توسط غشا  اسمز معکوس فرار کند.
  6. به صورت اختیاری، یک فیلتر کربن دوم برای جذب مواد شیمیایی حذف شده توسط غشا اسمز معکوس است.

تصفیه آب به روش سیستمRO

روش تصفیه اسمز معکوس و مراحل آن

Reverse osmosis treatment method

پردازنده های آب اسمز معکوس قابل حمل برای تصفیه آب شخصی در مکان های مختلف به فروش می رسند. برای کار موثر، تغذیه آب با این واحدها باید تحت فشار باشد. پردازنده های آب اسمز معکوس قابل استفاده برای افرادی هستند که در مناطق روستایی و بدون آب تمیز و دور از لوله های آب شهر زندگی می کنند.

در تصفیه آب اسمز معکوس از پردازنده های آب  همراه با یک یا چند دستگاه ضدعفونی کننده ماورا بنفش استفاده می کنند.

نحوه کار اسمز معکوس

هر آنچه که باید درباره روش تصفیه اسمز معکوس بدانید

Reverse osmosis treatment method

در این روش با یک پمپ فشار بالا برای بالا بردن فشار سمت محلول نمکی استفاده می شود. این فشار نیرویی را به آب برای عبور از غشای نیمه‌تراوا وارد می کند. از این طریق حدودا 95 درصد نمک های آب حذف می شود.

هر چقدر غلظت آب بیشتر باشد به فشار بیشتری نیاز دارد. هنگامی که فشار وارد می شود مولکول های آب از غشای نیمه تراوا عبور می کند اما نمک ها و دیگر آلاینده ها نمی توانند عبور کنند. این مواد یا تخلیه می شوند و یا به سیستم اسمز معکوس برگشت داده می شود. فیلتر دارای دو خروجی است: آب فیلتر شده از یک مسیر و آب حاوی آلاینده از مسیر دیگر خارج می‌گردد. همین سبب می شود که آب خروجی و نهایی کاملا زلال و گوارا باشد.

 کاربرد دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه های تصفیه آبی که از روش معکوس استفاده می کنند، تمام آلاینده های موجود در آب را از بین می برند. همین طور دستگاه تصفیه آب تمام کلر های موجود در آب را نیز از بین می برد؛ زیرا وقتی این کلر ها وارد بدن انسان می شود سلامتی شما را به خطر می اندازد. این دستگاه ها علاوه بر صرفه اقتصادی بسیار در سلامت انسان نیز تاثیرگذار هستند. همچنین با توجه به استفاده از فیلترهای گوناگون در این دستگاه ها هرگونه مواد مضر در هر مرحله فیلتر و به طور کامل حذف می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های این دستگاه این است که در آخرین مرحله مواد معدنی مفید برای بدن را به آب برمی گرداند. که تاثیر زیادی در افزایش سلامت و قوای بدن دارند.

کاربرد های دیگر اسمز معکوس

اسمز معکوس با انرژی خورشیدی:

به دلیل در دسترس بودن زیاد نور خورشید در جغرافیای مختلف ، روش تصفیه اسمز معکوس با انرژی خورشیدی به خوبی به تصفیه آب آشامیدنی در تنظیمات از راه دور فاقد شبکه برق کمک می کند. علاوه بر این، انرژی خورشید بر هزینه های عملیاتی معمولاً پرانرژی و همچنین انتشار گلخانه ی غلبه می کند. سیستم های اسمز معکوس معمولی، آن را به یک محلول آب شیرین پایدار سازگار با زمینه های در حال توسعه تبدیل می کند.

کاربرد روش تصفیه اسمز معکوس

Reverse osmosis water and wastewater treatment

تصفیه آب و فاضلاب:

آب باران جمع شده از زهکش های طوفانی با پردازنده های آب با روش تصفیه اسمز معکوس تصفیه می شود و برای آبیاری منظره و خنک سازی صنعتی در شهرها استفاده می شود. این روش به عنوان راه حلی در زمان کمبود آب بسیار کارآمد است. چرا که با توجه به کمبود در سراسر زمین، استفاده از این روش ها تاثیر بسزایی در حفظ و بقای انسان ها و همه موجودات ایفا می کند.

صنایع غذایی:

علاوه بر نمک زدایی، روش تصفیه اسمز معکوس برای تمرکز مایعات مواد غذایی (مانند آب میوه ها) عملی مقرون به صرفه تر از فرآیندهای معمول عملیات حرارتی است. همچنین این روش از کیفیت بالایی نیز برخوردار است. که سبب می شود محصولات نهایی از طعم و کیفیت بهتری برخوردار باشند.

نمک زدایی:

مناطقی که آب سطحی یا زیرزمینی ندارند یا محدود هستند، ممکن است آب شیرین کن را انتخاب کنند. روش تصفیه اسمز معکوس  به دلیل مصرف نسبتاً کم انرژی، روشی است که به طور فزاینده ای از نمک زدایی رایج است.

آکواریوم:

بسیاری از دارندگان آکواریوم صخره ای از روش تصفیه اسمز معکوس برای مخلوط مصنوعی آب دریا استفاده می کنند. آب لوله کشی معمولی می تواند حاوی کلر، کلرامین، مس، نیترات، نیتریت، فسفات، سیلیکات یا بسیاری از مواد شیمیایی دیگر باشد که برای ارگانیسم های حساس در یک محیط صخره ای مضر است.

 روش دسترسی به دستگاه های اسمز معکوس

مجموعه آبینه ارائه دهنده انواع دستگاه ها در این زمینه می باشد. این مجموعه با تجربه چندین ساله در این زمینه، علاوه بر عرضه برندهای گوناگون، کیفیت بالایی را نیز به مشتریان خود ارائه می دهد. همچنین تمامی این دستگاه ها ها را به سراسر کشور ارسال می نماید. برای دسترسی به انواع دستگاه تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. مشاوران و کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ گوی شما عزیزان هستند و شما را در خرید بهترین دستگاه راهنمایی می کنند.

  021-44741638

  021-44704559

  0912-7122764

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *